KIRTASIYELERDE FİYAT ETİKETİ VE HAKSIZ ZAM DENETİMLERİ

Kırtasiye Ürünlerinde Fiyat Etiketi ve Haksız Ticari Uygulamalar Denetimleri Devam ediyor.

Bolu Ticaret İl Müdürlüğü,  2018 – 2019 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasına günler kala okul ürünleri ve kırtasiye malzemeleri ile ilgili olarak Bolu’da faaliyet gösteren kırtasiye işletmelerinde Fiyat Etiketi, Garanti Belgesi, Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu ve son zamanlarda yaşanan Döviz kurundaki dalgalanmalar ile girdi maliyetlerinin bahane edilerek, haksız fiyat artışı yapılmasına karşın sahada denetimlerine devam ediyor.

Bolu Ticaret İl Müdürümüz Ersin TERZİ’nin de bizzat katıldığı denetimlerde, Kırtasiye Ürünlerinin Raf Fiyatları ile Kasa Fiyatlarının kontrolü, Ürünlerin Garanti Belgesi ve Tanıtma Kullanma Kılavuzunun bulunup bulunmadığı ve son günlerdeki haksız fiyat artışları hususunda denetimler sıklaştırıldı.
 

“CE” VE “N71” İBARELERİ BULUNMALI

Okulların açıldığı bugünlerde kırtasiye ve okul malzemesi alacak olan tüketicilerimiz, öncelikle satın alınan her ürünün etiketi dikkatle incelenmeli, üretici veya ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir. Güvenli alışveriş için etiketlerde ‘CE’ markasının bulunması ve ‘EN 71 standardına uygundur’ ibaresinin bulunması önemlidir. Özellikle çanta, suluk gibi ürünlerde velilerin çok hassas olunması gerekiyor. Boyası çıkan, kokusu ağır olan ürünler ağır metal içeriği nedeniyle çocukların sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturmaktadır. Merdiven altı diye tabir edilen, markası, modeli belli olmayan ürünler tercih edilmemeli. Boya ve yapıştırıcılarda su bazlı olanlar tercih edilmelidir. Kurumsal yerlerden alışveriş yapılması önemli olup, sorun yaşadığınızda muhatabınız belli olmalıdır.
 

“DENETİMLER DEVAM EDECEK”   

Satın aldığı ürünün güvensiz olduğunu düşünen tüketicileriz  için Ticaret Bakanlığı Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’nın 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Tüketicilerimiz  Ticaret İl Müdürlükleri ve “www.tuketici.gov.tr” internet adresi üzerinden de şikâyette bulunabilirler. Ticaret İl Müdürlüğü olarak denetimlerimiz  devam edecektir.