TÜKETİCİ HAKLARI KONULU RESİM YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU.

15-21 Mart 2018 tarihleri arasında kutlanan Dünya Tüketici Hakları Haftası kapsamında düzenlenen "Ortaokullar arası Bilinçli Tüketim ve Tüketici Hakları" konulu resim yarışmasında İlimizde dereceye giren Öğrenci ve Okullara ödülleri düzenlenen törenle verildi.

        Bolu Ticaret İl Müdürlüğümüzce  İlimizdeki  ortaokulların 5.6.7.8. sınıf öğrencilerini kapsayan "Ortaokullar arası Bilinçli Tüketim ve Tüketici Hakları" konulu resim yarışmasında İlimizde dereceye giren Öğrenci ve Okullara ödülleri, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen törenlere sahiplerine takdim edildi. 
     
 Resim yarışmasının  Bolu 1.'nciliğini  Milli Egemenlik Ortaokulu öğrencisi Burcu MALA2.'nciliği Gazipaşa Ortaokulu öğrencisi Aylin SÖBÜTAY, 3.'ncülüğü  Milli Egemenlik Ortaokul öğrencisi Sude Naz TOK kazandı. Yarışmada Mansiyon ödüllerini de Bolu Özel Bilim Ortaokulundan Zeynep Eda ŞAHAN ve 100. Yıl Ortaokulundan Melis SOYGÖK kazandı. Dereceye giren öğrencilere 1.'ye Dizüstü Bilgisayar, 2.'ye Tablet, 3.'ye Digital Fotoğraf Makinası, 2 adet Mansiyon ödülü olarak da mp3/mp4 çalar hediye edildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere de Bakanlığımız tarafından gönderilen katılım belgeleri ile Ticaret İl Müdürlüğünce hazırlanmış hediyeler verildi.

       Düzenlenen Ödül törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, Ticaret İl Müdürü Ersin Terzi, Milli Eğitim İl Müdürü Yusuf Cengiz, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş,  Bolu Gümrük Müdürü Ayşe Arslantaş, Daire Müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken, ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Ersin Terzi, Dünya Tüketici Hakları Haftası ile ilgili bilgiler vererek, yarışmaya katılıp bilinçli tüketici olma yolunda ilerleyen ve ödül alan  öğrenciler ile okulları tebrik etti.
     
        "HEPİMİZ BİRER TÜKETİCİYİZ"

       
İl Müdürümüz Ersin TERZİ konuşmasında,  "Günümüz dünyasında Bilgi ve Teknolojide meydana gelen gelişmeler ve  hızla değişen ve çeşitlenen insan ihtiyaçları, piyasada artan rekabet ortamı, tüketici bilincinin artmasını gerekli kılmaktadır. Çünkü,hepimiz birer Tüketiciyiz. Bilinçli tüketici profilinin ve bilinçli tüketimin oluşturulması, tüketim mallarına ilişkin düzenleme ile denetimlerin sağlanması, Tüketicilerin bilgilendirilmesi, Tüketicilerimizin gelişmiş ülkelerde yaşayan tüketicilerle aynı haklara sahip olmaları, yasal haklarını kullanmaları konusunda özendirilmeleri hususlarına Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızca büyük önem ve öncelik verilmektedir. Tüketici Hakları ile ilgili mevzuat sürekli güncellenmekte, tüketicilerin haklarını koruyucu önlemler alınmaktadır. Bu konuda Bakanlık olarak önemli bir misyon üstlenmiş bulunmaktayız."  dedi.  
       İl Müdürümüz Ersin TERZİ, Tüketici Hakları konusunda Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüzün faaliyetleri hakkında bilgiler aktardığı  konuşmasında, "Ödül alan öğrencilerimizi bir kez daha kutluyor, yarışma süresince harcadıkları emekten dolayı İl Müdürlüğümüz çalışanlarına, yarışmaya katkı ve destek  veren  Okullarımızın Yönetici ve öğretmenlerine, düzenlemiş olduğumuz ödül törenimize katılım sağlayan siz değerli konuklara teşekkürlerimi sunuyor, saygıyla selamlıyorum." dedi.


      "
DÜNYA ÜZERİNDEKİ DOĞAL KAYNAKLAR SINIRSIZ DEĞİL"

      Bilinçli tüketici olma yolunda düzenlenen bu etkinliğin, önemli olduğunu vurgu yapan Bolu Valisi Aydın Baruş ise, dünya üzerinde ihtiyacından fazla tüketen tek canlının insanoğlu olduğunu belirterek, “İnsan, zorunlu ihtiyaçlarının yanında çevresinin üzerinde oluşturduğu algı nedeniyle ihtiyaçlarını her geçen gün fazla tüketime yönelerek artırmaktadır. İhtiyaçlarımızı belirleyen hayata bakış açımızdır. Kanaatkar olmak, bilinçli insanların ideallerinden birisidir. Dünya üzerindeki doğal kaynaklar sınırsız değil. Bize bu dünya üzerinde bahşedilen her nimetin kıymetini bilmemiz lazım. Cenab-ı Hak da “Yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz. Allah israf edenleri sevmez” buyuruyor. Bu anlamda dünya üzerindeki kaynakların sınırlı olduğu ve bu kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek gerektiği anlayışında olursak, bilinçli tüketici olma yolunda önemli bir mesafe kat etmiş oluruz” şeklinde konuştu.
 

         “TÜKETİCİ OLARAK HAKLARIMIZI KORUYABİLMELİYİZ”

        
Bilinçli tüketici olma konusunda önemli hususun da tüketici olarak haklarımızı koruyabilmek olduğunu ifade ederek konuşmasına devam eden Vali Baruş, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:  “İkinci husus da tüketici olarak haklarımızı korumayı bilmektir. Her ailenin her ferdinin kendine göre bir gelir düzeyi var ve onunla ihtiyaçlarını karşılamak durumunda. Ülkeler için de bu geçerli. Türkiye, tüketici haklarını koruma konusunda son yıllarda çok önemli mesafeler kat etti. Daha önce 4077 Sayılı Kanun vardı şu anda da 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da, tüketicinin korunmasına yönelik ve haklarını aramasına yönelik çok iyi düzenlemeler var. İl merkezlerinde, ilçelerimizde Tüketici Hakem Heyetleri var. Buralara herkesin başvurma imkanları var. Bu heyetlere her geçen gün başvuruların artması, insanımızın bu konuda bilinç düzeyinin de arttığını gösteriyor. Bu sevindirici bir olay. Diğer taraftan tüketicilerin şikayetlerini alabilecek mekanizmalar da son derece iyileştirildi. Tüketici Hakem Heyetlerine bireysel başvurunun yanısıra ayrıca E-Devlet sisteminden de şikayetlerinizi iletip hakkınızı arama imkanlarınız var." dedi.
  “HAKKINI ARAMAYAN İNSAN ASLINDA MEDENİ İNSAN DEĞİLDİR”
 
Değerli çocuklar. Geleceğimizi emanet ettiğimiz sizler, bilinçli tüketiciler olursanız ülkemizin geleceği de o kadar aydınlık olur, mutlaka hakkınızı arayın. Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda, satın aldığınız üründe ayıp gördüğünüz zaman mutlaka hakkınızı arayın. Hakkını aramayan insan medeni insan değildir. Sorgulayıcı olun, çok soru sorun ve bunların cevabını mutlaka isteyin. Bu önemli hafta kapsamında bu etkinliğe katılan tüm öğrencilerimiz tebrik ediyorum. Geleceğin bilinçli tüketicisi olma yönünde sizin duyarlılığınız bizleri sevindiriyor. Bu yarışmada dereceye giren öğrencilerimizi de ayrıca tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.