30. AHİLİK HAFTASI KUTLANDI.

Ticaret İl Müdürlüğümüz ile Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı tarafından düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Mudurnu ilçesinde düzenlenen bir dizi etkinlik ile kutlandı.

      22.09.2017 tarihinde İlimiz Mudurnu ilçesinde düzenlenen programa Bolu Valisi Aydın BARUŞ, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI, Mudurnu Kaymakamı Efecan ŞAHİN, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İNEGÖL, Ticaret İl Müdürü Ersin TERZİ, Tarihi Çarşılar Federasyonu Başkanı Muhsin Özyıldırım, Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Denetim Kurulu Başkanı Ahmet YOLTAŞ, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Esnaflar ve vatandaşlar katıldı.
      BESOB adına, Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başlayan Ahilik Haftası kutlamaları Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşmalarla devam etti.

     Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Denetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş  Ahilik ve Ahilik Haftası kutlamaları hakkında bilgiler vererek, "Her toplumda bireyleri birleştiren ortak değerler vardır. Ahilik, ticaret ile ahlakı birleştiren, illet olma bilincini Anadolu’ya yayan bir birleştiricidir. Ahilikte ölçü hak ve birliktir. Ahilik prensipleri yüzyıllardan beri süre gelmiştir. Merkezinde hak ve hukuka saygı vardır " dedi.
   Tarihi Çarşılar Federasyonu Başkanı Muhsin Özyıldırım ise Ahilik müessesesinin Selçuklu’yu ayakta tutan ve Osmanlı’yı kuran en büyük nitelik olduğundan bahsederek, “Ahilik geleneği yüzyıllardan beri devam ediyor ve biz de bu güzel mirası devam ettirmeye çalışıyoruz. Ahilik Haftamız kutlu olsun” şeklinde konuştu.
   Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl yaptığı konuşmasında, "Ahilik atalarımızdan bize miras kalan en güzel geleneklerden biridir. Ahilik ilkeleri çok önemlidir ve bu  ilkeler bizlere hep yön veren olgulardır. " ifadelerine yer verdi.
   Bolu Valisi Aydın BARUŞ,  "
Medeniyetimizin temel değerlerinden olan ve yüzyıllardır hayat anlayışımıza ve ticaret ahlakımıza yön veren Ahilik kültürünü yeni nesillerimize anlatmak ve aktarmak amacıyla kutlanan Ahilik Haftasını, Ahilik geleneğini asırlardır ekonomik ve sosyal hayatında canlı bir şekilde yaşatan Mudurnu ilçemizde idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mudurnu esnafımızı ve Mudurnu Halkını böyle köklü bir kültürü günümüzde de yaşatmaya devam etmesi ve ticaret hayatındaki ahlak ilkelerini yeni nesillerimize örnek bir şekilde aktarması nedeniyle tebrik ediyorum. Ahilik Haftasını kutladığımız bugün vesilesiyle, Ahiliğin kurucusu olan ve bu teşkilata ismini veren Ahi Evran’ı ve bu müesseseyi yüzyıllardır yaşatan atalarımızı rahmetle anıyorum. Helal kazanç ve insan yolunda alın teri döken tüm esnafımızın Ahilik Kültürü Haftasını tebrik ediyorum.” dedi.

    
Programda daha sonra ise ahinin aldığı eğitimin artık sona erdiğinin ve kişinin mesleğini yapabilecek birikime sahip hale geldiğinin ilan edilmesi için yapılan kalfalıktan ustalığa geçiş dönemi olan Şed Kuşatma töreni temsilen yapıldı.
    Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla düzenlenen program Bolu Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibinin  gösterilerinin ardından plaket töreni ile devam etti.
  Bolu İli Ahi’si seçilen Mudurnu Demirci esnaflarından İsmail KOCABAY’a,  Bolu İli Kalfası seçilen Bolu Merkez demirci esnaflarından Erhan DEMİR’e ve Bolu İli yılın çırağı seçilen Gerede esnaflarından matbaacı Musa GÜLDEMİR’e plaketleri ile Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ'nin İlin Ahisi,İlin Kalfası ve İlin Çırağına gönderdiği Kutlama Mektupları Bolu Valisi Sayın Aydın BARUŞ  tarafından verildi.

 
   Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları için Mudurnu'ya giden Bolu Valisi Aydın Baruş, Mudurnu İlçesinde her Cuma günü düzenlenen esnaf duasına da katıldı. İlçede oluşturulan Ahi Müzesi ziyaret edildi.
 
  Mudurnu ilçesinde yüzyıllardır her Cuma günü Cuma salası sonrası Orta Çarşı’da esnafın toplanması ile yapılan geleneksel esnaf duasına katılan Bolu Valisi Aydın Baruş, Orta Çarşı esnaflarını da ziyaret ederek onlarla sohbet etti. Mudurnu esnafının işlerini soran Vali Baruş, "Allah işlerinizi açık etsin, bol  kazanç versin. Hayırlı işler diliyorum. Ahilik Kültürü Haftanızı da kutluyorum" dedi.

 Program, halka ve esnafa Ahi Pilavı ve Helva ikramı sonrası sona erdi.